Sveikatos prevencija

Daugiau gyventojų dalyvauja prevencinėse programose

Skuodo pirminės sveikatos priežiūros centras organizuoja ir teikia nespecializuotą kvalifikuotą pirminę asmens sveikatos priežiūrą rajono gyventojams – įstaigoje ir pagal pacientų iškvietimus jų namuose. Rajone yra 13 medicinos punktų, Ylakių ir Barstyčių ambulatorijos, Skuodo PSPC Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius.

Kaip pastebėjo Skuodo pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Virginijus Kiguolis, demografinė rajono padėtis blogėja, mažėja ir prisirašiusių žmonių skaičius. Lyginant su 2015-aisiais, jų sumažėjo 237-niais. Prie Skuodo PSPC buvo prisirašiusių 80,9 proc. rajono gyventojų. Vidutiniškai vienam prisirašiusiam asmeniu teko 6,9 medikų apsilankymai per metus (2015 m. – 5,7). Tai rodo, kad įstaigos darbas suintensyvėjo. Slaugytojai pradėjo teikti slaugos paslaugas visišką negalią turintiems pacientams, daugiau atlikta skatinamųjų slaugos procedūrų pacientų namuose.

2016-aisiais metais prie Skuodo PSPC buvo prisirašęs 71 pacientas su nuolatinės slaugos poreikiu ir 103 pacientai su negalia. Per metus slaugytojai pacientams, turintiems nuolatinės slaugos poreikių, atliko 1306 slaugos paslaugas namuose (625 mieste ir 681 kaime), bei suteikė slaugos paslaugas 673 neįgaliesiems (170 mieste ir 503 kaime). Lankė namuose naujagimius ir vaikus iki metų (1 006 apsilankymai – 924 mieste ir 82 kaime), rūpinosi jų imunoprofilaktika (1516 imunoprofilaktikos atvejų).

Anot direktoriaus, pagerėjo prevencinių programų vykdymas, kurios finansuojamos pagal sutartį su Klaipėdos TLK, išskyrus programą dėl krūties piktybinių navikų profilaktikos informavimo ir siuntimo atlikti momografiją. Nors stebima teigiama dinamika, vis dar atsiliekama nuo respublikos ir apskrities rodiklių, išskyrus vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programą.

Praėjusiais metais Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje 25 lovos finansuotos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Skuodo rajono savivaldybė 2016-aisiais nebefinansavo 2 lovų, taip pat nebuvo pacientų lėšomis finansuojamų lovų. Praėjusiais  metais daugiau pacientų suteikta slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų.

Kiguolis informavo, kad PSPC Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje atlikta stacionarinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų vertinimo anketinė pacientų apklausa – daugiau, kaip 90 proc. pacientų patenkinti skyriuje teikiamomis asmens sveikatos priežiūros paslaugomis.

„Atnaujinome kompiuterinę bazę – įsigijome 15 kompiuterių, 14 spausdintuvų gydytojams ir slaugytojams. Baigiama įdiegti bendra jungtinė elektroninė sveikatos informacinė sistema, kuri integruota su e. sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacine sistema, „Sodros“, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos ir kitomis nacionalinėmis informacinėmis sistemomis. Pacientai pradėti registruoti elektroninėje sistemoje, kurioje gydytojas mato visos savaitės pas jį užregistruotus pacientus, jau pradėjo išrašyti elektroninius receptus, gydytojai gali prisijungti prie tyrimus atliekančios laboratorijos informacinės sistemos, kurioje mato pacientų laboratorinių tyrimų duomenis“, –  nūdienos aktualijomis dalinosi direktoriaus, pridūręs, jog jau pasiruošta Medicininių mirties liudijimų išrašymui elektroninėmis priemonėmis, išankstinei ligonių registracijai pas gydytojus. Atnaujinta Skuodo PSPC interneto svetainė www.skuodopspc.lt.

Praėjusiais metais Skuodo PSPC dirbo 102 darbuotojai – patyręs ir kvalifikuotas personalas. Visi medicinos darbuotojai turi ir laiku atnaujina darbo licencijas. Sudarytos sąlygos mokytis. Praėjusiais metais darbo santykius nutraukė vienas pensinio amžiaus gydytojas, jo vietoje įdarbintas naujas šeimos gydytojas. Taip pat 0,5 etato priimtas naujas gydytojas odontologas, kuris užsiims vaikų dantų priežiūra ir gydymu.

VšĮ Respublikinės Klaipėdos ligoninės sprendimu  Skuodo filiale Vaikų ligų skyriaus veikla sustabdyta nuo 2015 metų gruodžio 24 dienos, taip pat nebeteikiama skubi pagalba vaikams visą parą. Medicinos pagalba vaikams teikiama Skuodo ir Mosėdžio pirminės sveikatos priežiūros centruose. Įstaigų nedarbo, savaitgaliais ir švenčių dienomis skubi pagalba pagal sutartis teikiama VšĮ Kretingos ir VšĮ Mažeikių ligoninių Priėmimo skubios pagalbos skyriuose. Galima tiesiogiai kreiptis į minėtas gydymo įstaigas. Esant stacionarizavimo būtinumui, kviečiama greitosios medicinos pagalbos brigada, kuri pacientą nuveža į artimiausią, teikiančią vaikų ligų asmens sveikatos priežiūros paslaugas, gydymo įstaigą. Jei vaikai serga infekcinėmis ligomis, jie vežami į VšĮ Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų departamentą. Chirurgijos ir traumatologijos pagalba pagal šeimos gydytojo normą darbo metu teikiama PSPC chirurgijos kabinete.  Ambulatorinės chirurgijos paslaugos teikiamos VšĮ Respublikinės Klaipėdos ligoninės Chirurgijos skyriuje.

Rūta RONKAUSKIENĖ


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite