D.U.K.
Dažniausiai užduodami klausimai
Kas yra širdies ritmo sutrikimai? Ar jie pavojingi?
Širdies ritmo sutrikimai dar kitaip vadinami širdies aritmija. Tai būsena, kai keičiasi širdies susitraukimų skaičius ir pobūdis. Pagal trukmę širdies ritmo sutrikimas gali būti priepuolinis arba nuolatinis. Širdies aritmijos metu sutrinka širdies veikla, dėl to ilgainiui nebeužtikrinamas visavertis organų aprūpinimas krauju, o tuo pačiu – deguonimi ir maisto medžiagomis. Rezultatas – jaučiamas silpnumas, fizinio krūvio netoleravimas, dusulys. Ritmo sutrikimui užsitęsus, gali vystytis širdies nepakankamumas. Kai kurių trumpalaikių širdies ritmo sutrikimų žmogus gali ir nepajausti. Jei sutrikimai tampa labai dažni, žmogus gali pradėti skųstis širdies „plazdėjimu“.
(Informacijos šaltiniai: http://www.sveikata.lt )
Ar turint aukštą kraujospūdį galima gerti kavą?
Piktnaudžiauti kava tikrai nereikėtų, tačiau vienas puodelis kavos per dieną kraujo spaudimo neturėtų labai padidinti. Kava kiekvieną žmogų veikia skirtingai, tad geriausia stebėti savijautą – pasimatuoti kraujo spaudimą prieš geriant kavą, išgėrus, po to maždaug po pusvalandžio dar kartą. Jei kraujo spaudimas pakils daugiau kaip 15–20mmHg, kavos stiprumą ir kiekį patartina mažinti arba iš viso jos atsisakyti. Beje, kraujo spaudimą gali padidinti ne tik kava, bet ir stipri arbata.
Kam ir kodėl pavojingas padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje? Kaip jį sumažinti?
Kad organizmas normaliai funkcionuotų, cholesterolis yra būtinas. Jis yra ląstelių membranų sudedamoji dalis, dalyvauja hormonų sintezėje. Tačiau labai svarbu, koks kraujyje yra gerojo ir blogojo cholesterolio kiekis. Jei blogojo cholesterolio kraujyje yra itin daug, žmogus rizikuoja susirgti ateroskleroze, krūtinės angina, miokardo infarktu, insultu. Perteklinis blogasis cholesterolis kaupiasi kraujagyslių sienelėse, tokiu būdu susiformuoja riebalų sankaupos. Dėl to sumažėja kraujagyslių elastingumas, jos susiaurėja, ilgainiui sutrinka kraujotaka. Nesiimant jokių priemonių, arterijos apskritai gali užsikimšti.
Gydytojui diagnozavus padidėjusį blogojo cholesterolio kiekį kraujyje, prieš paskiriant gydymą, būtina atlikti išsamius tyrimus, nustatyti lydinčias ligas. Visiems pacientams be išimties iš pradžių paskiriamos nemedikamentinės priemonės: lipidų kiekį kraujyje mažinanti dieta, padidinamas fizinis aktyvumas, taip pat labai svarbu sumažinti svorį, atsisakyti žalingų įpročių. Jei tai nepadeda, paskiriami vaistai, tačiau juos vartojant būtina atminti viena – jei nėra koreguojamas gyvenimo būdas, vaistų poveikis nebus toks efektyvus ar ilgalaikis, kokio tikimasi. Jei blogojo cholesterolio kiekis kraujyje yra per didelis, būtina mažinti riebių produktų, gyvulinės kilmės riebalų suvartojimą. Cholesterolį mažina produktai, kuriuose gausu skaidulinių medžiagų, taip pat probiotikų preparatai, žuvis, kurioje gausu polinesočiųjų riebalų rūgščių omega-3, augaliniai aliejai, vitaminas C, žalioji arbata, artišokai, česnakai, vaistinė ožragė.
Ar galima užsikrėsti erkiniu encefalitu per karvės pieno produktus t.y. varškę, grietinę (ne iš parduotuvės, o naminę)?
Užsikrėsti erkiniu encefalitu galima vartojant nevirintą ar nepasterizuotą pieną ir jo produktus (varškę, grietinę). Tačiau šis užsikrėtimo būdas yra pakankamai retas. Lietuvoje tai 1,1-13,7 proc. nuo visų sergančių erkiniu encefalitu asmenų.
Kaip sukurti medicininės pažymos peržiūros kodą?
Visi duomenys, susiję su vaiko sveikatos pažymėjimu, visose gydymo įstaigose turi būti tvarkomi elektroniniu būdu, patikrinimą atliekantis šeimos gydytojas, tiek gydytojas odontologas duomenis apie vaiko sveikatos būklę turi įvesti į elektroninį vaiko sveikatos pažymėjimą.
Elektroniniu būdu užpildytas ir pasirašytas vaiko sveikatos pažymėjimas patenka į Elektroninę sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinę sistemą (toliau – ESPBI IS), iš kurios yra perduodamas į Higienos instituto Vaikų sveikatos stebėsenos informacinę sistemą (toliau – VSS IS). Su VSS IS dirba visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, vykdantys sveikatos priežiūrą mokykloje.
Kaip sukurti medicininės pažymos peržiūros kodą?
Kviečiame peržiūrėti video siužetą, apie tai kaip sukurti vaiko medicininės pažymos peržiūros kodą čia
E. sveikatos portale www.esveikata.lt prisijungęs naudotojas (sveikatos priežiūros specialistas, pacientas) gali sukurti medicininės pažymos peržiūros kodą.
Žemiau nurodyti elektroninių medicininių pažymų peržiūros kodo generavimui taikomi reikalavimai:
- Pažymos peržiūros kodą galima sugeneruoti tik elektroninės medicininės pažymos dokumentui:
- Vaiko gimimo pažymėjimui;
- Privalomojo sveikatos patikrinimo medicininei pažymai;
- Asmens medicininei knygelei (sveikatos pasas);
- Asmens privalomojo sveikatos tikrinimo kortelei;
- Vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininei pažymai;
- Medicininiam mirties liudijimui;
- Medicininiam perinatalinės mirties liudijimui;
- Vaiko sveikatos pažymėjimui.
Vienu metu galioja tik vienas pažymos peržiūros kodas. Sukūrus naują pažymos peržiūros kodą, ankstesnis pažymos peržiūros kodas nustoja galioti.
Sukurti pažymos peržiūros kodą galima įvykdžius žemiau išvardytus žingsnius:
Prisijungus prie E. sveikatos portalo, bei pasirinkus reikiamą paciento medicininę pažymą:
- Atidaryti medicininės pažymos, kuriai norima sugeneruoti peržiūros kodą, peržiūros langą.
- Pasirinkti sukurti pažymos peržiūros kodą.
- Dokumento peržiūros lango viršuje pasirinkti išskleisti menių.
- Išskleidžiamame menių pasirinkti Sukurti pažymos peržiūros kodą.
- Pasirinkti tęsti veiksmą.
Sistema sugeneruoja pažymos peržiūros e. sveikatos viešame portale kodą, kuris parodomas atnaujintame medicininės pažymos peržiūros lange.
Kaip peržiūrėti medicininę pažymą pagal pažymos peržiūros kodą?
Norint atsisiųsti medicininę pažymą naudotojui nereikia prisijungti prie E. sveikatos portalo, tačiau turi būti tenkinamos šios sąlygos:
- Medicininei pažymai yra sukurtas pažymos peržiūros kodas ir naudotojas žino šį kodą.
- Naudotojas žino paciento, kuriam išrašyta medicininė pažyma, gimimo data.
Norėdamas atsisiųsti medicininę pažymą, naudotojas turi atlikti šiuos veiksmus:
- Viešajame e. sveikatos portale esveikata.lt atidaryti puslapį Peržiūrėti pažymą.
Puslapis atidaromas pasirinkus Peržiūrėti pažymą meniu viešojo e. sveikatos portalo srityje Pacientams.
- Peržiūrėti pažymą puslapyje nurodyti pažymos peržiūros kodą ir paciento, kuriam buvo išrašyta pažyma, gimimo datą.
- Nurodžius duomenis, paspausti mygtuką Peržiūrėti.
Sistema parodo naudotojui medicininės pažymos pdf dokumentą, pasirašytą kvalifikuotų elektroninių parašu. Naudotojas gali peržiūrėti dokumentą ir išsisaugoti jį savo kompiuteryje, atsispausdinti.