Vaikas juokiasi

Kad vaikų dantys būtų sveiki

Ar žinome, kaip teisingai valyti dantis? Ar vaikučius juos mokome valyti, vos išdygus pirmam dantukui?.. Kodėl atsitinka taip, rodos, dantis valome, bet jie genda. Tikrai retas skuodiškis nėra buvęs pas gydytoją odontologą.

Kaip pastebi gydytojai odontologai, tradiciškai valydami dantis, užtikriname gerą burnos kvapą. Jeigu naudojamas pernelyg kietas dantų šepetėlis, arba juo brūžiname pernelyg stipriai, tuomet „atsitraukia“ dantenos ir apnuogina dantų kaklelius, kurie pradeda „bijoti“ šalto ar karšto maisto. Jeigu naudojamas per minkštas dantų šepetėlis, ar juo dantys valomi per trumpai – nuo dantų paviršiaus nepašalinamos mikroapnašos, todėl kaupiasi bakterijos, sukeliančios ėduonį. Oficiali Lietuvos statistika teigia, kad ėduonį jau turi 78 iš 100 aštuoniolikmečių jaunuolių ir 95 iš 100 visų šešiamečių vaikų.

Pasak renginio globėjos Levutės Staniuvienės, jo tikslas ir yra išmokyti vaikus teisingai valyti dantis. „Remiantis statistikos tyrimų duomenimis, tik kas dešimtas vaikas turi sveikus dantis, kas antram dantys yra pažeisti karieso. Pas mus blogesnė situacija nei Vokietijoje. Valgome minkštą, trintą ir kiek susintetintą maistą, todėl sąkandis ir žandikaulio vystymasis yra jau kitoks. Apie tai ir kalbės doc. dr. Giedrė Kobs, kuri ir papasakos, kaip prižiūrėti dantis. Daugiau investicijų turime skirti sveikatos priežiūrai, profilaktikai, prevencijai. Kai tenka gydyti ligų pasekmes, reikia didelių investicijų“, – „Mūsų žodžiui“ sakė LR Seimo narė Levutė Staniuvienė, pridūrusi, kad Ylakių ambulatorijos gydytoja odontologė Birutė Zabielskienė irgi inicijavo, kad būtų surengtas toks renginys Skuode. „To reikia mažiesiems skuodiškiams. Rajone vykdomos dantų padengimo silantais programa. Kaip žinia, dantų nepakanka valyti vien šepetuku. Vaikui išdygo pirmas dantukas, jį ir reikia pradėti mokinti valyti“, – akcentavo LR Seimo narė, pridūrusi, kad labai svarbu kiekvienam iš mūsų teisingai maitintis, o ypač vaikams. Jiems reikia duoti pagraužti ir kieto maisto, pavyzdžiui, morkų.

Anot LR Seimo narės padėjėjos Ingridos Petrošienės, tądien rajono ondotologams irgi vyks mokymai, po kurių bus įteikti sertifikatai.

Į paskaitas kviečiami ne vien tik mokiniai, bet ir jų tėveliai. Paskaitose bus pristatyta paprasta ir itin efektyvi trijų priemonių programa, užkertanti kelią ne tik ėduoniui, bet ir netaisyklingam sąkandžiui, kreiviems dantims ir net asimetriško veido formavimuisi. Mūsų kraštietė dr. G. Kobs ir pasidalins savo moksliniais bei praktiniais atradimais. Beje, dr. G. Kobs yra vienintelė žandikaulio sąnario gydytoja Baltijos šalyse, šios srities mokslinį laipsnį apgynusi Vokietijoje.

LR Seimo narei lankantis pas sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą kartu su Skuodo rajono savivaldybės meru Petru Pušinsku, akcentuota, kad didžiulė problema – vaikų dantys.  Ministras pokalbyje teigė, kad verčiau investuoti į prevenciją, profilaktiką, nes gydymas atsieina žymiai brangiau. Labai svarbu išsaugoti vaikų dantis sveikus – apie tai ir bus kalbama nemokamose paskaitose  vasario 28-ąją 11 val. – Ylakių gimnazijoje ir 13.30 val. – Skuodo meno mokykloje, kurias irskaitys Lietuvoje žinoma gydytoja odontologė, ortopedė, smilkininio apatinio žandikaulio sąnario specialistė, doc. dr. G. Kobs.

 Rūta RONKAUSKIENĖ


Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite